Flyglärare och kontrollanter

Sjöflyglärare och kontrollanter vilka är medlemmar i SSA och som kan kontaktas för att ta den första lektionen eller Sjö-PC.

FI – Flight Instructor/Flyglärare, CRI – Class Rating Instructor, FE – Flight Examiner/Kontrollant

För att hitta flygprovskontrolland kan man även använda E-tjänst hos Transportstyrelsen för att söka fram personer.

Arvidsjaur

Lapplands Flygsällskap

Ulf Levander

+46 70 520 46 00

ulf.levander@telia.com

Skolar sjö på Super Cub, UL-B, LAPL och PPL

Luleå/Boden

Luleå/Boden Flygklubb

www.lbfk.com

Peter Jonsson

+46 70 372 64 07

peter.n.jonsson@gmail.com

CRI sea

Robert Grenemark

+46 70 363 05 10

robert.grenemark@telia.com

FI

Umeå

Morgan Bylin

+46 70 221 93 91

morganbylin@gmail.com

FI, FE

Stockholm/Täby

Täby Sjöflygklubb

www.tsk.nu

Christer Leinehed

+46 76 845 66 00

christer@leinehed.com

FI, FE

Christer Lundholm

+46 73 377 88 32

c.lundholm@home.se

FI

Robert Wagner

+46 70 964 76 37

flygrobert@gmail.com

CRI

Björn Andersson

+46 70 822 88 06

bjorn.t.andersson@telia.com

CRI

Stockholm/ Kungsängen

Swedish Ultraflyers

www.frolundaflygfalt.se

Håkan Karlsson

+46 70 575 90 08

hakan.karlsson@lightsportaviation.se

UL-sjö

Jimmy Rönnqvist

+46 73 506 56 84

Västerås

Hässlö Flygförening

www.hasslo.org

Olle Åkesson

+46 72 518 58 08

olle@aakesson.se

CRI

Gnesta/Vängsö

Östra Sörmlands Flygklubb

www.osfk.se

Niklas Larsson

+46 73 070 74 10

larsson.n89@gmail.com

FI

Feringe/Flåren

PA Flyg AB

Anders Gröndahl

+46 70 537 60 30

anders.grondahl@telia.com

FI

Kristianstad

Ulf Hansson

+46 70 713 57 50

uh.1053@gmail.com

FE, PC

Helsingfors Finland

Flygskola Aviaattori

Mikko Sinervä

mikko.sinerva@fintraffic.fi

FI

Oslo Norge

Kilen Flyklubb

www.kilensjoflyklubb.no

Johan D. Cappelen

+47 9205 8144

jdc@jdc.no

CRI